Neptun w mitologii rzymskiej występował jako bóg wód, chmur, a także deszczu. Był również uznawany za opiekuna koni i wyścigów konnych. Starożytni rzymianie święto Neptuna obchodzili 23 lipca. Ze względu na swoje specjalności rzeźba Neptuna bardzo często zdobi fontanny, zawsze z jego nieodłącznym atrybutem – trójzębem.

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Kiedy myślimy o Fontannie Neptuna, natychmiast w naszej głowie pojawia się Gdańsk. Fontanna z rzeźbą rzymskiego boga stoi przed Dworem Artusa i przyciąga licznych turystów pragnących zrobić sobie przy niej zdjęcie. Przez lata tak bardzo zrosła się z tym miastem, że już nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie Długiego Targu bez Neptuna z trójzębem w dłoni. Jest rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W 1987 roku W Brukseli powstał Mini Park przedstawiający najsłynniejsze budowle z państw członkowskich Unii Europejskich. Po dołączeniu Polski do wspólnoty znalazł się tam Pomnik Poległych Stoczniowców oraz Dwór Artusa z Fontanną Neptuna.

Historia gdańskiej Fontanny Neptuna

W XVI wieku na Długim Targu bliżej Motławy znajdowała się studnia. Dopiero na początku XVII wieku burmistrz Bartholomaeus Schachmann wyszedł z inicjatywą zbudowania fontanny. Rzeźba Neptuna mierząca dwa metry i ważąca aż 650 kg została w 1615 roku odlana z brązu przez flamandzkiego artystę, Petera Husena. Fontanna do użytku została oddana w 1633 roku. Jej wygląd zmieniał się nieco na przestrzeni lat w związku z koniecznymi naprawami. W XVIII wieku konieczne było odtworzenie basenu. Wtedy to na ogrodzeniu pojawiły się herby Gdańska oraz orły w koronie. Te ostatnie zniknęły znów w 1935 roku, po uzyskaniu przez Gdańsk statusu wolnego miasta. Również II wojna światowa miała swój wpływ na fontannę. Posąg Neptuna ocalał zdemontowany i wywieziony z miasta przed nadejściem frontu, a basen fontanny dla ochrony omurowano cegłami. Po wojnie bóg mórz został odnaleziony we wsi Parchowo. Nosił kilka uszkodzeń, a przede wszystkim brakowało jego trójzębu. Po przeprowadzeniu koniecznych prac remontowych Fontanna Neptuna znów w pełnej krasie stanęła na ulicy Gdańska 22 lipca 1957 roku.

W jakich miastach jeszcze znajduje się Fontanna Neptuna?

Wiele osób może być zaskoczonych, ale gdańska Fontanna Neptuna, choć najsłynniejsza, nie jest jedyną, jaką można zobaczyć w Polsce. Na mapie naszego kraju można znaleźć jeszcze co najmniej cztery fontanny z posągiem rzymskiego boga. Co ciekawe żadna z nich nie znajduje się na Pomorzu. Dwie można zobaczyć województwie śląskim, a dwie w województwie dolnośląskim.

W Bielsku-Białej Fontanna Neptuna zajmuje centralne miejsce rynku. Daje ona początek kilkunastometrowemu kanałowi, a tuż obok znajduje się makieta placu mogąca zaciekawić nie tylko turystów. Drugim z miast Śląska, w którym można podziwiać fontannę, są Gliwice. Pochodzi ona z XVIII wieku, a zdobiąca ją rzeźba Neptuna została wykonana z piaskowca przez Johannesa Nitschego.

Również na legnickim i świdnickim rynku Fontanna Neptuna pojawiła się w XVIII wieku. W Legnicy jest jedną z dwóch fontann. Położoną na północnej części placu wieńczy rzeźba Syreny, a na południowej właśnie posąg Neptuna. Fontanna z rzeźbą rzymskiego boga mórz w Świdnicy jest autorstwa Georga Leonarda Webera.

Fontanna Neptuna od 1732 roku do 1945 roku znajdowała się również na Nowym Targu we Wrocławiu. Na skutek wojennej zawieruchy uległa zniszczeniu i dopiero w 2010 roku podczas prac archeologicznych zostały odkryte pozostałości fontanny i fragmenty rzeźby.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj