Poznań to miasto kontrastów, w którym od lat ścierające się różne kultury, wywarły ogromny wpływ na zabudowę i zwyczaje mieszkańców stolicy Wielkopolski. Z jednej strony pierwsza kolebka kultury polskiej, gdyż to właśnie w okolicach Poznania narodziło się tak naprawdę państwo polskie. Z drugiej, silne wpływy niemieckie, które sprawiły że piętno wielu lat zaboru pruskiego wydaje się być nie do wymazania, o czym świadczy architektura, sposób bycia czy nawet gwara rodowitych mieszkańców. Nierozłączną częścią historii każdego miasta są muzea, nie inaczej jest w przypadku Poznania. Jakie muzea i wystawy odwiedzić w Poznaniu, by poznać dzieje miasta i kulturę jego mieszkańców?

Jakie są muzea w Poznaniu?

Jednym z najbardziej charakterystycznych atrybutów Poznania są rogale świętomarcińskie. Każdy kto planuje odwiedzić Poznań powinien spróbować ich smaku, który odtwarzany jest od lat według tej samej receptury. Rogale są tak istotną częścią historii całego miasta, że ogromną popularnością cieszy się Rogalowe Muzeum Poznania. Odwiedzając je i zapoznając się z wystawami zaprezentowanymi w nim, możemy poznać ich znaczenie. Dlaczego to właśnie rogale są tak ważnym punktem odwiedzin stolicy Wielkopolski? Jaka jest ich historia? Warto pospacerować po muzeach w Poznaniu, by poznać odpowiedź na to pytanie, a najlepszym miejscem by się tego dowiedzieć jest właśnie Rogalowe Muzeum Poznania. Oferuje ono wystawy stałe oraz czasowe, które warto odwiedzić by poczuć się prawdziwym turystą przyjeżdżającym do Poznania.

Wystawy, które warto odwiedzić w Poznaniu

Historia miasta kojarzonego z dwoma sympatycznymi koziołkami, wiąże się również ściśle ze sztuką. Największe muzeum w Poznaniu, czyli Muzeum Narodowe oferuje wspaniały zbiór dzieł sztuki. Podzielona na wystawy stałe, oparte głównie na kolekcji rodziny Raczyńskich, to nie lada gratka dla każdego fana sztuki. Chełmoński, Matejko, Malczewski – to tylko niektóre z nazwisk największych malarzy polskich, które napotkamy spacerując po ogromnym gmachu muzealnym. Obok dzieł twórców pochodzących z naszego kraju, znajdziemy również wystawy poświęcone malarstwu zagranicznemu – hiszpańskiemu czy włoskiemu. Perłą w kolekcji jest jedyny w Polsce obraz mistrza impresjonizmu. „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta zdobi jedną ze ścian muzealnych i jest najchętniej oglądanym obrazem w całym Muzeum Narodowym.

Inne ciekawe muzea w Poznaniu

Mniej znanym muzeum w stolicy Wielkopolski, ale oferującym wspaniałe wystawy jest Dalineum. Całe poświęcone jest malarstwu i szeroko pojętej twórczości Salvadora Dalego, katalońskiego malarza i najbardziej znanego twórcy surrealizmu. Niewielka liczba turystów i umiejscowienie na uboczu sprawiają, że w budynku muzeum panuje intymny klimat, który sprawia że oglądanie kolekcji krawatów z surrealistycznymi rysunkami Hiszpana nabiera zupełnie nowej wartości.

Muzea w Poznaniu są warte odwiedzin!

To tylko kilka przykładów, wszelkiego rodzaju muzeów w mieście możemy znaleźć wiele. Klimat miasta, interesująca historia i obcowanie ze sztuką – każdy znajdzie coś dla siebie. Warto chodzić na wystawy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj