Czy kiedykolwiek udało się Tobie przejść po murach zamku? Te pełne tajemnic, walki i romantyzmu miejsca, przyciągają uwagę wielu osób, rozbudzając przy tym emocje i wyobraźnie! Dzięki zachowanym zamkom możemy się przekonać, jak wyglądało kiedyś życie ludzi i przenieść się w zamierzchłe czasy. Do naszych czasów przetrwało wiele gotyckich i średniowiecznych zamków, które kiedyś były twierdzami królewskimi czy siedzibami zakonników. Dowiedz się, jakie zamki w Polsce warto odwiedzić i zacznij planować swoją podróż już dziś!

Największy gotycki zespół zamkowy na świecie znajduje się w Malborku!

Chyba nie ma takiej osoby w naszym kraju, która by nie słyszała o gotyckim zamku w Malborku. Atrakcja ta została wpisana na listę światowego Dziedzictwa UNESCO i sprawia niesamowite wrażenie na wszystkich, którzy mieli okazję stanąć pod murami tej twierdzy. Aż po dziś budzi szacunek, kiedyś pełnił funkcję stolicy Państwa Krzyżackiego. Co ciekawe, zamek nigdy nie został zdobyty przez najeźdźców. W XV wieku został zakupiony przez Kazimierza Jagiellończyka. Co roku, jest możliwość uczestniczenia w wydarzeniach na zamku, takich jak: rekonstrukcja historyczna czy pokaz z udziałem światła i dźwięku. Bez wątpienia, wizyta w tej polskiej twierdzy nad Nogatem będzie przeżyciem, zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych!

Odkryj historię Polski!

Bez wątpienia, najbardziej znaną i charakterystyczną twierdzą w Polsce jest Zamek Królewski na krakowskim Wawelu. Cel wielu wycieczek szkolnych, ale i popularne miejsce na weekendowy wyjazd. Ten polski zamek to symbol narodowy naszego kraju. To właśnie tutaj zostali pochowani polscy władcy, jak: Zygmunt III, Jan Kazimierz czy Władysław IV Waza. Ten majestatyczny polski zamek przyciąga co roku miliony turystów z całego świata!

Odkryj perełkę Podkarpacia!

Kolejnym interesującym polskim zamkiem jest perełka Podkarpacia, czyli Zamek w Łańcucie. Szczęśliwie, udało się uniknąć zniszczeń podczas wojen dzięki wysokim i potężnym fortyfikacjom. Dzięki takiemu systemowi udało się odeprzeć też ataki Szwedów. Ta polska twierdza zachwyca unikalną bryłą, ogrodem, ale też i wnętrzem! Bez wątpienia, jest to punkt obowiązkowy na turystycznej mapie Polski!

Poczuj się jak we Francji!

Zamek w Gołuchowie to namiastka francuskiej architektury. Ten polski zamek jest wczesnorenesansową murowaną budowlą, głównym celem była obrona. Bez wątpienia, można przyrównać ten piękny obiekt do najsłynniejszych francuskich zamków znad Loary. Wiele elementów dekoracyjnych sprowadzanych było właśnie z Francji przez właścicielkę, Izabellę z Czartoryskich.  Ten polski zamek zachwyca stylistycznym bogactwem oraz wyszukaną architekturą. Możemy podziwiać zakamarki pełne tarasów, tajemniczych schodków czy przespacerować się po urokliwym parku, w którym możemy spotkać żubra!

Czas odkryć polskie zamki!

Polskie zamki mają dużo do zaproponowania turystom. Każdy znajdzie dla siebie interesującą polską twierdzę, zależną od upodobań, można wśród nich odkryć średniowieczne zamki czy wyszukane rezydencje. Zamki od wielu lat są też głównymi aktorami w filmie, stają się inspiracją dla artystów oraz pobudzają do myślenia. Co roku, wielu z nas postanawia nacieszyć się pięknem oraz bogatą historią polskich zamków. Warto wspomnieć, że według raportu Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Polsce znajdują się 402 obiekty zamkowe, więc jest co zwiedzać!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj