Niemal każdy kto połknie bakcyla fotografii, po pewnym czasie marzy o tym, by zorganizować autorską wystawę. Jak się za to zabrać, ile to kosztuje i o czym należy pamiętać aby nie popełnić błędów?

Wybór spójnych zdjęć

Wybierając odpowiednie zdjęcia na wystawę może kusić nas perspektywa zaprezentowania wyłącznie najlepszych prac. Jednak od wartości technicznych zdjęć, w wystawach bardziej liczy się spójność. Ważne, by wytworzyć klimat, który wciągnie odbiorcę, a nie zaprezentować wszystkie swoje umiejętności. 

Nie ma minimum zdjęć jakie należy mieć, aby zorganizować własną wystawę. Jakość i treść fotografii jest ważniejsza od ilości. Ważne, by nie przytłoczyć odbiorcy. Jeśli zdjęć będzie za dużo, nie będzie wiedział na czym skupić uwagę.

Wybór odpowiedniego miejsca

Organizując wystawę trzeba uzbroić się w cierpliwość i determinację. Pomyśleć o klimacie, jaki chce się wytworzyć fotografiami, a następnie zastanowić się nad znanymi sobie lokalami, które mogłyby dobrze się w tej roli sprawdzić. Mogą to być zarówno galerie sztuki i muzea, ale też puby czy kawiarnie. 

Następnym etapem jest rozsyłanie maili. Wiadomości muszą być dość krótkie, treściwe i zwracające uwagę. Należy sprecyzować swoją prośbę, krótko się przedstawić, przesłać link do portfolio, opowiedzieć o planowanej wystawie i zaproponować datę. Lokale takie jak puby i kawiarnie często są zainteresowane współpracą z artystami-amatorami, gdyż zapewnia im to darmową reklamę, dlatego naprawdę warto próbować, gdyż to nic nie kosztuje.

Druki próbne

Gdy już uda się wybrać zdjęcia, dogadać szczegóły wystawy z właścicielem lokalu i zaklepać termin należy zatroszczyć się o wysokiej jakości druki fotografii. Warto sprawdzić najlepiej oceniane drukarnie w swoim mieście, przygotować kilka wersji miniaturek zdjęć – zmieniając w nich jasność, kontrast, nasycenie barw – i zamówić próbne wydruki na kilku rodzajach papieru. Jeśli planowane zlecenie jest duże, zazwyczaj drukarnie robią próbne wydruki za darmo. Zdjęcia drukowanie potrafią mocno różnić się od zdjęć widocznych na monitorze komputera, dlatego wykonanie druków próbnych jest niezwykle istotne. Gdy już obejrzy się propozycje drukarni, należy przygotować pliki w jak najlepszej jakości, określić jakiego rozmiaru zdjęć się oczekuje i przesłać fotografie do drukarni.

Odpowiednia oprawa

Zdjęcia na wystawach mogą być prezentowane na przeróżne sposoby, wszystko zależy od inwencji autora i możliwości lokalu. Można zdecydować się na prezentowanie fotografii na sztalugach, wywiesić oprawione w antyramy zdjęcia na ścianie, lub papierowe ramki, znane jako passe-partout. Jeśli lokal nie posiada specjalnych uchwytów na ścianach, świetnie sprawdzi się mocowanie zdjęć oprawionych w papierowe passe-partout za pomocą taśmy dwustronnej. 

Promocja wydarzenia

Skoro już tyle wysiłku włożyło się w przygotowanie wystawy, warto zadbać również o to, by odwiedziło ją jak najwięcej osób. Stworzenie wydarzenia na Facebooku jest postawą. Można również wysłać krótkie informacje o wystawie do lokalnych gazet i radia. Nie zaszkodzi wydrukować kilka plakatów promujących wydarzenie i rozwiesić je w przeznaczonych do tego miejscach. 

Organizując swoją pierwszą wystawę nie ma możliwości, by nie popełnić chociaż kilku drobnych błędów. Jest to nieuniknione, ale i… niezbędne. Tylko dzięki własnym błędom można się czegoś nauczyć. Dzięki temu następne wystawy będą coraz lepsze!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj