Od wielu, wielu lat w całej Polsce organizowane są zloty miłośników fantastyki, zwane zwyczajowo konwentami. Pierwsze konwenty zaczęto organizować w latach 90. jednak aż do drugiej dekady XXI wieku było to środowisko stosunkowo hermetyczne, ciężko dostępne dla osoby spoza tzw. fandomu, czyli szeregu zapalonych fantastów biorących czynny udział w tworzeniu i konsumowaniu fantastyki wszelkiej maści. Stopniowo jednak fantastyka „trafiała pod strzechy” i zyskiwała sobie coraz szersze grono sympatyków i aktywnych konsumentów. Jednym z głównych motorów napędowych tego procesu jest bohater naszej historii – konwent odbywający się od 2000 roku w Poznaniu.

Co to jest Pyrkon?

Pyrkon to konwent fantastyki odbywający się w Poznaniu, nieprzerwanie od 2000 roku (za wyjątkiem lat 2005 i 2020), organizowany przez Klub Fantastyki „Druga Era”. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce, oraz jeden z największych konwentów w całej Europie – w 2019 roku przyciągnął aż 52 120 osób. W trakcie jego trwania odbywają się dziesiątki prelekcji o różnorodnej tematyce, od gier komputerowych, przez fizykę kwantową na literaturze i muzyce kończąc. Ponadto rokrocznie dostępny jest Games Room w którym, za darmo, można wypożyczyć, wybraną spośród setek propozycji, grę planszową. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również konkurs na najlepszy Cosplay – uczestnicy prezentują przygotowane przez siebie stroje inspirowane różnymi postaciami ze świata gier wideo, filmów, czy książek.
Dla chętnych istnieje również możliwość rozegrania swoich pierwszych sesji w fabularne gry RPG pod okiem doświadczonych mistrzów gry.
Podczas Pyrkonu można spotkać również wiele osób ze świata fantastyki. Gośćmi wydarzenia byli m.in. Graham Masterton, Peter V. Brett, Andrzej Pilipiuk czy Jakub Ćwiek
Aktualnie Pyrkon podzielony jest na 17 bloków tematycznych, dostępnych dla każdej osoby posiadającej ważny bilet.

Gdzie odbywa się Pyrkon?

Od początku trwania Festiwal Fantastyki Pyrkon odbywa się w Poznaniu, tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 02-04.07.2021.
Od roku 2011 festiwal ma miejsce w budynkach Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ulicy Głogowskiej 14,  mieszczących się w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego. Całość wydarzenia obejmuje teren kilku budynków rozlokowanych na terenie MTP ułatwiając logiczne i komfortowe rozlokowanie poszczególnych bloków tematycznych. Tradycyjnie jedna z hal była wydzielana jako tak zwany „sleep room”, czyli miejsce w którym odwiedzający mogli bez dodatkowej opłaty spędzić noc, jednak podczas tegorocznej edycji z racji sytuacji związanej z pandemią zrezygnowano z tego rozwiązania.

Ile kosztuje bilet na Pyrkon?

Bilety na Pyrkon możemy zakupić w dwóch wariantach. Poprzez przedsprzedaż, lub na miejscu.
Akredytacja trzydniowa w przedsprzedaży, do dnia 1. czerwca 2021 roku kosztuje 119 zł.
Akredytacja zakupiona po tym terminie, lub na miejscu, kosztować będzie 139 zł.
Ceny biletów na poszczególnie dni wahają się w przedziale od 40 do 90 złotych. Wejściówki dla dzieci między 6. a 12. rokiem życia są odpowiednio niższe, dzieci poniżej 6. roku życia zwolnione są z opłat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj