Czym jest Street Art?

Street Art jest kierunkiem sztuki w przestrzeni publicznej. Odznacza się wszelkim przejawem artyzmu, odzwierciedlonym np. na budynkach, pojazdach, znakach drogowych.

Sztuka ta nie działa według jakichkolwiek określonych reguł. W wyrażaniu swoich emocji panuje absolutna swoboda. Wszystko zależy od charyzmy twórcy. Nie zawsze jednak Street Art odbierany jest jako forma artystyczna. Może być też postrzegany jako akt wandalizmu.

Jedno jest pewne – żeby pokazać szerokiej publiczności swój talent, nie potrzeba ani studia, ani też galerii, Street Art jest sztuką dostępną dla każdego, wystarczy odwaga, chęć i zmysł tworzenia.

Artysta przedstawiający swoje prace otoczeniu, pragnie przekazać swój sposób postrzegania świata, bunt lub zachwyt. Chce wyrazić swoją wolność i zainspirować innych twórców.

Techniki Street Artu.

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem tej sztuki jest graffiti. To obrazy lub nierzadko całe historie opowiedziane ludziom przy pomocy farb w sprayu na dowolnej ścianie budynku, czy też np. wagonach kolejowych.

Cechą szczególną tego rodzaju wyrazu artystycznego jest anonimowość – rysunki powstałe na tych powierzchniach zazwyczaj podpisane są wyłącznie inicjałem.

W ostatnim czasie bardzo modne stało się wykonywanie graffiti 3D. Takie obrazy sprawiają wrażenie przestrzenności, wynosząc jednocześnie ten rodzaj sztuki na wyższy poziom.

Technika zwana muralem wymaga od artysty szczególnych umiejętności malarskich. Wielki obraz utworzony na całej ścianie przedstawia zwykle jakieś wydarzenie lub reklamę określonego produktu. Ta forma Street Artu jest jednak nieco trudniejsza i wymaga przygotowania w wielu aspektach. Żeby mural przez długi czas cieszył oko przechodniów, musi mieć odpowiednie miejsce osłonięte od słońca, by uniknąć wyblaknięcia, starannie przygotowanego i oczyszczonego podłoża, jak również doboru specjalnych farb i lakierów. Trzeba jednak przyznać, że pięknie wykonany mural, poprzez barwną kolorystykę i monstrualny rozmiar niezwykle ożywia przestrzeń miejską.

Wlepka to z kolei forma sztuki, mająca na celu ingerencję w obiekty publiczne. Mała samoprzylepna forma, która może być przyklejona dosłownie wszędzie, zarówno na budynkach, jak i przystankach autobusowych, poprzez pojazdy komunikacji miejskiej, przedstawia zazwyczaj krótką informację, rysunek lub mem. Najważniejszym jej zadaniem jest jasny przekaz.

Kim są twórcy Street Artu?

Przedstawicielom tego kierunku sztuki chodzi głównie o manifestację swoich poglądów, o skłonienie swoich widzów do przemyśleń i refleksji.

Często biorą oni udział w „pojedynkach”, czyli jeden twórca odpowiada swoim obrazem na przekaz innego artysty, skłaniając go niejako do artystycznego dialogu.

O ile współczesny Street Art, szeroko rozwinięty, cieszy się niezwykłą popularnością, to jego początki sięgają tak naprawdę przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Czołową postacią, kojarzoną najbardziej z tym kierunkiem w sztuce jest brytyjski artysta – Banksy, którego dzieła można podziwiać w różnych miejscach świata. Jednak i w Polsce nie brakuje utalentowanych przedstawicieli sztuki Street Art.

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda tylko, ze tyle scian w Polsce jest zabazgranych przez graficiarzy amatorów, którzy nie potrafią dać więcej od siebie niż tylko „hwdp” i inne tego typu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj