Rok 2020 był dla przemysłu filmowego naprawdę trudny. Pandemia koronawirusa i wynikające z niej obostrzenia doprowadziły do zamknięcia kin, wiele premier zostało przełożonych, a część z nich wystartowała na platformach streamingowych (np. polski horror „W lesie dziś nie zaśnie nikt” w serwisie Netflix). Przyszłość  maluje się w znacznie bardziej optymistycznych barwach, jednak nadal pozostaje pytanie – czy mimo otwarcia kin widzowie będą mieli co na wielkim ekranie zobaczyć? Przekonajmy się. Oto lista pięciu najbardziej wyczekiwanych premier roku 2021 z Polski oraz świata.

Najważniejsze premiery w Polsce

Film polski w ostatnich latach przeżywa renesans. Co roku otrzymujemy przynajmniej kilka produkcji trzymających bardzo wysoki poziom, chwalonych przez krytyków, oraz zbierających pochlebne opinie na wielu festiwalach filmowych – w tym międzynarodowych. 2021 rok pod tym względem nie pozostaje w tyle, czeka nas prawdziwy miks tematyczno-stylistyczny. Oto trzy przykłady tego co szykują dla nas twórcy.

Gierek

Film biograficzny w reżyserii Michała Węgrzyna (reżyser m.in. „Procederu”) portretujący postać I Sekretarza KC PZPR – Edwarda Gierka. Na szczególne zainteresowanie zasługuje tutaj kreacja Miśka Koterskiego, dla którego może być to najważniejsza rola w karierze, aktor przytył kilkanaście kilogramów by bardziej upodobnić się do odgrywanej postaci. W żonę Gierka wcieli się Małgorzata Kożuchowska. Premiera odbyła się 15 października 2021 roku.

Prime Time

Pełnometrażowy debiut Jakuba Piątka z Bartoszem Bielenią w roli głównej. Film opowiada historię mężczyzny który w noc sylwestrową 1999 roku włamuje się do studia telewizyjnego i bierze zakładników. Nie chce on jednak okupu, chce czegoś więcej – chce zostać wysłuchany przez ludzi i podzielić się z nimi swoim tajemniczym przesłaniem. Zapowiada się mocny dramat psychologiczny obracający się w tematyce zagubienia jednostki w otaczającym ją fałszywym świecie.
Produkcja zyskała szersze zainteresowanie gdy została zakwalifikowana do konkursu głównego na festiwalu filmowym Sundance. Polska premiera kinowa planowana jest na IV kwartał tego roku.

Sweat

Kilka dni z życia influencerki pod batutą Magnusa von Horna (reżysera urodzonego w Szwecji, tworzącego jednak w Polsce) to film ukazujący mroczną stronę życia internetowych sław. Głowna bohaterka codziennie próbuje przezwyciężyć wewnętrzną wściekłość wynikającą z powodu pustki i sztuczności jej życia. Premiera odbyła się 9 kwietnia.

Najbardziej wyczekiwane premiery ze świata

Fabryka Snów dostarczy nam w tym roku masę wrażeń. Nadchodzą kolejne części kasowych superprodukcji i nieoczekiwane powrotu znanych marek.

Matrix 4

Gdy ogłoszono tą wiadomość świat zadrżał. Kolejna część legendarnej serii Matrix zagości na naszych ekranach już w tym roku! Film będzie miał jednoczesną premierę, planowaną na 22 grudnia 2021 roku, w kinach oraz na HBO Max. Na ten moment o fabule nie wiemy niczego, poza tym, że ponownie zobaczymy znanych z poprzednich częściach bohaterów – Neo i Trinity powrócą z zaświatów.

Nie czas umierać

Kolejny rok, kolejny Bond. Daniel Craig po raz ostatni wcieli się w rolę agenta 007 w produkcji która swoją premierę miała mieć w zeszłym roku, jednak z powodu zawirowań pandemicznych została ona przełożona. James’a Bonda spotkamy tym razem na emeryturze. Błogi spokój zostanie jednak przerwany gdy przyjaciel Bonda poprosi go o pomoc w odnalezieniu i odbiciu porwanego naukowca. Od tego wszystko potoczy się błyskawicznie. Premiera już 20 listopada 2021 r.

Diuna

Denis Villeneuve w 2017 roku dał nam Blade Runnera 2049 – niesamowity i zniewalający wizualnie film będący kontynuacją klasyku Ridleya Scotta. Tym razem kanadyjczyk bierze na warsztat żelazną klasykę literatury sci-fi – „Diunę” autorstwa Franka Herberta. W rolach głównych zobaczymy Timothée Chalameta oraz Rebecce Ferguson. Udostępnione materiały promocyjne, fotosy z planu i krótkie zajawki każą nam sądzić, że będzie to adaptacja ostateczna. Wielki projekt dzięki któremu „Diuna” zostanie przypomniana młodemu pokoleniu, i ma szansę stać się Gwiezdnymi Wojnami na miarę XXI wieku. Bez wątpienia można stwierdzić, że jest to najbardziej oczekiwana premiera filmowa czekająca nas w 2021 roku.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj