Co to jest bilet?

Może na początku zacznijmy od tego, co to jest bilet. Każdy ma jakiś swój punkt widzenia, gdy zapytamy o definicję bileciku. Dla jednych może to być zwykły papier, dla innych paragon, a jeszcze niektórzy mogą stwierdzić, że jest to karta wstępu. Gdybyśmy zrobili burzę mózgów na pewno, wyszłyby ciekawe pomysły. Zacznijmy od tej formalnej definicji. Bilet to dokument, który potwierdza nasze uprawnienia do skorzystania z jakiejś usługi. Powiedzmy, że masz ochotę wyjść na koncert swojego ulubionego zespołu. Żeby się tam dostać, potrzebujesz właśnie wejściówki. Musisz kupić bilecik. Nie dotyczy to tylko imprez, ale bilety towarzyszą nam w codziennym życiu. Jadąc autobusem czy pociągiem, potrzebujemy takiego kwita. Bilet jest dokumentem stwierdzającym istnienie określonego stosunku prawnego, prawnie chronionym na gruncie prawa karnego. Podrobienie lub przerobienie biletu w celu jego użycia jako autentycznego albo też jego użycie, stanowi przestępstwo fałszu materialnego dokumentu.

Bilet imienny

Na bilecie imiennym są Twoje dane. Najczęściej jest to imię i nazwisko. Musimy podać je prawdziwe, gdyby ktoś chciał porównać nasz kwit z dowodem tożsamości. Nikt prócz nas nie może posługiwać się naszym biletem. Jest to nielegalna operacja. Są sposoby legalne, żeby zmienić bilet imienny, ale o tym później. Nie możemy nic zrobić z bilecikiem imiennym w autobusie, tramwaju czy pociągu. Zawsze kwit jest sprawdzany z naszymi dokumentami. Za posiadanie takiego paragonu z imieniem i nazwiskiem kogoś innego może się skończyć karą. Chyba nikt z nas nie chciałby zepsuć sobie przyszłości przez taką głupotę. Trze się szanować. Trzeba pamiętać, że kupując taki bilet, akceptujemy warunki regulaminu a wtedy, nie ma już odwrotu. Jeżeli mamy czas, fajnie byłoby się zapoznać z przepisami. Czasami przy sprawdzaniu bileciku możemy zostać poproszeni o okazanie dowodu zakupu. Lepiej zachować paragon czy potwierdzenie płatności. Zawsze po wydarzeniu może je wyrzucić, ale będziemy pewni, że nie będziemy mieli problemów. Dowód tożsamości, który możemy okazać to dowód osobisty, paszport lub prawo jazy. Posługujemy się ważnymi dokumentami.

Czy można sprzedać bilet imienny na koncert?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każda platforma czy firma sprzedająca bilety ma inne podejście do takich spraw. Podam przykłady i jak to wszystko wygląda, wydaje mi się, że to będzie najłatwiejszy sposób, żeby odpowiedzieć. Platforma e-bilet.pl sprzedaje bilety imienne i nie jest możliwością sprzedaży takiego biletu, gdyż kwit jest sprawdzany z dowodem tożsamości. Ticketmaster.pl to strona, która pozwala na wymianę danych osobowych na bileciku. Taka usługa kosztuje 30zł za jeden bilet. Wejściówka jest sprawdzana z dowodem. Gdy osoba nie posiada dowodu ani paszportu może nie wejść na koncert. Eventim.pl to witryna umożliwiająca wejście innych osób np. na Twoje imię i nazwisko pod warunkiem, że wchodzicie razem na koncert. Viagogo.pl to stronka, na której imię na bilecie nie musi się zgadzać ze stanem faktycznym. Zawsze czytajmy regulamin przed kupieniem biletów. Tam mamy wszystko opisane i potem nie będziemy zdziwieni.

5 KOMENTARZE

  1. No, to już wiem, że na ebilet już nigdy nie kupię. To są jakieś jaja, że nie można odsprzedac biletu bo coś tam się komuś wydaje…

  2. po prostu przestańcie nabijac kieszeń organizatorom. NIE kupujcie takich biletów. Jedna akcja stopowania i organizator ma w plecy….i koniec z imiennymi. Brutalne prawa rynku to kasa, kasa, kasa….bez niej organizator upadnie a śpiewak kasy tez nie dostanie….czy to takie trudne ???/

  3. Prawa konsumentów mówi, że po spisaniu umowy z właścicielem i odsprzedaży biletu. Niema problemu. Bo za pomocą umowy cywilno prawnej bilet imienny zmienia właściciela tak samo jak samochód czy inna rzecz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj