Rozkwit architektury gotyckiej przypada na późne średniowiecze. Zachwyceni nowoczesnością formy, smukłymi i strzelistymi wieżami Polacy chętnie tworzyli znakomite kościoły i ratusze, które w większości podziwiać można do dzisiaj. Utalentowani architekci i budowniczy rozpowszechnili gotyk na terenie całego kraju, tworząc głównie budynki sakralne, ale również świeckie i obronne (np. barbakany, bramy i zamki). Z tego artykułu dowiesz się, gdzie znajdują się najpiękniejsze budowle architektury gotyckiej w naszym kraju.

Historia stylu

Myśląc o etymologii gotyku, może skojarzyć się ona z północnym plemieniem barbarzyńskim – Gotami. Jest to jednak błędne skojarzenie, pierwszy raz użyte przez XVII wiecznych architektów. Uznawali oni ten styl za barbarzyński, niezrozumiały. Twórcy wcale nie pochodzili z tego plemienia, a co więcej, byli to najczęściej najlepsi i bardzo uzdolnieni projektanci epoki. Pierwsze budynki powstały pod koniec XI wieku w północnej Francji. Nie ma pewności co do twórcy, jednak uznaje się za niego opata Sergiusza, który przebudował podlegające mu opactwo w Saint Denis, potem wykorzystywane jako nekropolia władców francuskich. Do Polski gotyk przywieźli duchowni (cystersi, franciszkanie i benedyktyni). Pierwsza w pełni gotycka budowla powstała we Wrocławiu i jest to katedra świętego Jana Chrzciciela.

Katedra św. Stanisława i Wacława na Wawelu

W czasie pobytu w Krakowie nie sposób pominąć Wawel. Główna katedra, choć przerabiana w wiekach późniejszych, powstała w średniowieczu. Gotyckie cechy widać głównie na wieży i we wnętrzu kościoła. Znane kaplice, np. zygmuntowska pochodzi z renesansu. W podziemiach znajduje się oryginalna krypta z charakterystycznymi łukami i sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

Kościół Mariacki w Krakowie

Umieszczony przy rynku głównym Kościół Mariacki stanowi wizytówkę miasta i jedno z najcharakterystyczniejszych obiektów gotyckich. Piękne, strzeliste wieże, z których grany jest hejnał, smukłe okna z witrażami trzeba zobaczyć na własne oczy, zwłaszcza że w środku znajduje się równie znany rzeźbiony gotycki ołtarz Wita Stwosza z drewnianymi figurami 1:1.

Katedra w Gnieźnie

W kolebce państwa Polskiego i naszej narodowości znajduje się jeden z piękniejszych i większych kościołów gotyckich w Polsce pod wezwaniem NMP. W środku złożone są relikwie św. Wojciecha, patrona Polski i pierwszego męczennika. Warte uwagi są również mosiężne drzwi Gnieźnieńskie, na których przedstawiono historię świętego Wojciecha i jego wyprawy chrystianizacyjnej.

Kościół Mariacki w Gdańsku

To największy kościół mariacki w całej Polsce i Europie. Trójnawowa, ogromna bryła stanowi również największą ceglaną budowlę średniowieczną, która przetrwała do dziś. Świątynia jest trójnawowa, a sklepienie przykryte zostało kryształami i gwiazdami. Pomiędzy przyporami naw znajduje się wiele kaplic poświęconych świętym i ważnym postaciom Gdańska. Do świątyni dobudowano później wieżę dzwonniczą, która dziś stanowi piękny punkt widokowy na całe miasto, choć by się na niego dostać, należy pokonać setki schodów.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Tak wielkim, rozbudowanym i nigdy niezdobytym zamkiem jak ten może poszczycić się mało kto. Zbudowany przez zakon krzyżacki stanowi perłę architektoniczną i jest arcydziełem obronnym średniowiecza. Był również wygodną rezydencją – posiadał nowoczesny system grzewczy głównej sali, jak i toalety z odpływem do fosy. Zwiedzanie zamku trwa kilka godzin, jednak warto zobaczyć jego wnętrza i bryłę z bliska.

 Stary Ratusz we Wrocławiu

Zabytkowy gmach dawnego ratusza to zabytek architektury późnego gotyku. Położony w samym sercu miasta, przy rynku, przez wieki służył władzom miejskim i kupcom. Dziś należy do jednej z ciekawszych miejsc w mieście i stanowi wyjątkową scenerię do zdjęć, które można zrobić również we wnętrzach ratusza.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj