Co to jest Męskie Granie?
Z pewnością niejednokrotnie każdy z nas słyszał tę nazwę i zastanawiał się co to właściwie jest Męskie Granie? Pierwsze, co przychodzi do głowy, sugerując się ową nazwą, być może jest to, że po prostu kilku facetów postanowiło zagrać razem koncert, a skoro granie jest męskie, to na pewno nie ma tu miejsca na delikatne rytmy.
Czym zatem tak naprawdę jest Męskie Granie? Czy rzeczywiście jest przeznaczone tylko do męskiej części publiczności? Nic bardziej mylnego. Męskie Granie to cykl koncertów plenerowych, zrzeszający artystów, cieszących się olbrzymią popularnością, który odbywa się zwykle w miesiącach wakacyjnych. Ich pomysłodawcą była marka Żywiec, stąd najczęściej ostatni z koncertów odbywa się właśnie w tym mieście.
Kiedy powstało Męskie Granie?
Projekt ten miał swój początek w 2010 roku. Wtedy właśnie organizatorzy, w tym dyrektor artystyczny, którym został Wojciech Waglewski, skupili na 7 scenach w największych miastach Polski najlepszych krajowych wykonawców.
Łącznie we wszystkich koncertach pod szyldem Męskie Granie uczestniczyło ponad 23 tysiące fanów dobrej muzyki.
Sukces tego przedsięwzięcia zachęcił organizatorów do powtórzenia imprezy w kolejnych latach, a każde kolejne Męskie Granie przyciągało więcej osób.
Koncerty stały się na tyle popularne, że postanowiono wydać płyty z występów, które zyskały ogromne uznanie i szybko pokryły się platyną.
W 2013 roku Męskie Granie można było również obejrzeć poprzez transmisję on-line. Przed ekranami komputerów zasiadło wówczas ponad 250 tysięcy osób, by móc uczestniczyć w tym widowisku, choćby wirtualnie.
Jak długo trwa trasa koncertowa Męskiego Grania?
Jeden cykl obejmuje zazwyczaj sześć koncertów, w niektórych latach odbyło się ich siedem, a w 2020 roku, z powodu pandemii koronawirusa odbył się tylko jeden koncert w mieście Żywiec.
Męskie Granie odwiedza zazwyczaj takie miasta jak: Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, czy Chorzów.
Oprócz czołowych wykonawców polskiej sceny muzycznej, organizatorzy dają szansę również pokazać się młodym talentom. Dla nich właśnie została stworzona dodatkowa scena, by mogli zaprezentować swoje możliwości.
W celu wspierania nowych artystów, nieznanych jeszcze szerokiej publiczności, od 2011 roku zorganizowano projekt Nowe Męskie Granie, gdzie występujących wybierają słuchacze podczas głosowania internetowego.
Fenomen Męskiego Grania.
Każdego roku przybywa słuchaczy tej wyjątkowej imprezy. O ile na samym początku liczba publiczności w niewielkim stopniu przekraczała 20 tysięcy, to już dwa lata później jej liczba przekroczyła 30 tysięcy i rosła z każdym następnym rokiem. Świadczy to o niebywałym sukcesie pomysłodawców i organizatorów. Męskie Granie trafiło w gust muzyczny Polaków, piosenki, które reprezentują dany cykl stają się hitami w rozgłośniach radiowych, a zapisy z koncertów są chętnie oglądane w Internecie. Można zatem śmiało stwierdzić, że inicjatywa utworzenia tego typu przedsięwzięcia idealnie wpasowała się w muzyczne potrzeby rodaków.
Uwielbiam <3