Samodzielne strojenie gitary elektrycznej to umiejętność, która przydatna jest nawet początkującemu użytkownikowi instrumentu. Warto bowiem pamiętać o tym, że gitary elektryczne dość szybko się rozstrajają, zwłaszcza gdy noszone są w miękkich pokrowcach. Nie bez znaczenia są w tym wypadku również zmiany zachodzące w wyniku oddziaływania zmiennej wartości wilgotności i temperatury otoczenia. 

Dlaczego umiejętność samodzielnego strojenia gitary jest tak ważna?

Jak wspomniano powyżej, gitary elektryczne to instrumenty, które rozstrajają się stosunkowo szybko. Tego rodzaju zmiany przyspiesza nieprawidłowe przenoszenie instrumentu lub jego ekspozycja na zmienne warunki atmosferyczne. Każdy użytkownik instrumentu powinien zatem wiedzieć jak nastroić elektryczną gitarę. Co ważne, w wielu wypadkach nie jest konieczne posiadanie tak zwanego wybitnego słuchu muzycznego. Metod strojenia instrumentu jest bowiem kilka, w tym choćby strojenie gitary z użyciem tunera elektrycznego.

Zatem, jak nastroić elektryczną gitarę z użyciem tunera?

Tego rodzaju sposób strojenia jest szybki, prosty i może być stosowany nawet przez początkujących użytkowników gitary. Co ważne, ceny tunerów elektronicznych nie są wygórowane, dzięki czemu tego rodzaju urządzenia są powszechnie dostępne. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są różnorodne produkty, w tym:

  1. tunery elektryczne tradycyjne

Tego rodzaju tuner gitarowo-basowy posiada analogowe wskaźniki, które umożliwiają szybkie strojenie instrumentu. Co ważne, wskazówki są dobrze widoczne nawet w intensywnym świetle słonecznym.

  1. tunery elektryczne diodowe w wersji podłogowej

Takie urządzenia umożliwiają ciche strojenie gitary elektrycznej bez konieczności ściszania dźwięku na wzmacniaczu. Tunery tego typu można z powodzeniem wykorzystywać w celu szybkiego podstrajania instrumentu.  

Jakie typowe błędy popełniają mało doświadczeni gitarzyści?  

Początkujący gitarzyści zwykle mają problem związany ze wskazaniem różnic pomiędzy strojem temperowanym i naturalnym oraz niepoprawnie interpretują oni tak zwane zjawisko dudnienia interwałów. Gitara to instrument o stroju temperowanym, a w związku z tym nie wszystkie interwały są idealnie czyste. Poza tym, stosowany przez gitarzystów przester wpływa na uwypuklenie dudnienia. Granie tercjami w tym wypadku nie brzmi dobrze, ponieważ dudnienie staje się wówczas szybkie i bardzo wyraźne. Na samo dudnienie wpływa również bezwzględna wysokość dźwięków. W basie na przykład dudnienie jest wolne, a staje się bardzo wyraźne w partiach wysokich i nie zawsze oznacza brak dobrego strojenia instrumentu. Kolejnym błędem jest wykorzystywanie do strojenia tak zwanych flażoletów naturalnych, które różnią się od skali temperowanej, która jak wspomniano powyżej, typowa jest dla gitary.      

Czy warto przeprowadzać strojenie gitary elektrycznej z wykorzystaniem tunerów?

Zdecydowanie tak. Jak wspomniano powyżej, tego rodzaju metoda jest nie tylko stosunkowo prosta i szybka, ale również bardzo dokładna. W przypadku tego rodzaju strojenia wystarczy podłączyć gitarę do urządzenia oraz stroić kolejne puste struny. Warto jednak pamiętać o tym, że rodzaj strojenia zależy od typu gitary oraz miejsca strojenia, którym może być domowe zacisze lub sala koncertowa. Należy dodać również, że poszczególne tunery dostępne w sprzedaży różnią się nie tylko ceną, ale również dostępnością dodatkowych funkcji.  

W jaki sposób przeprowadza się strojenie gitary z użyciem tunera elektrycznego?

W celu przeprowadzenia strojenia gitarę należy podłączyć do tunera za pomocą odpowiedniego przewodu. Konieczne jest również odpowiednie nastawienie potencjometru głośności. W dalszej kolejności należy za pomocą przełącznika wybrać odpowiednią przystawkę przy gryfie. Podczas strojenia wiosło powinno być ustawione w pozycji grającej, ponieważ gryf pod wpływem własnego ciężaru może powodować zmianę naciągu strun. Podczas strojenia gitary konieczna jest kontrola wskaźnika dostrojenia oraz w razie konieczności korygowanie stroju maszynką na główce lub mikrostroikiem na mostku. Warto dodać, że wskazania tunera mogą być dość trudne do prawidłowego zinterpretowania. Wynika to z faktu tak zwanego wybrzmiewania dźwięku i jego stopniowego obniżania się. Rodzaj strojenia w tym wypadku należy dostosować do preferowanego rodzaju muzyki oraz indywidualnych oczekiwań użytkownika. Warto również pamiętać o tym, że mocno rozstrojona gitara powinna być strojona dwukrotnie. Pierwsze strojenie można wykonać szybko i dość pobieżnie, zaś drugie powinno być wykonane z należytą troską i dokładnością.      

W jakie funkcje dodatkowe mogą być wyposażone nowoczesne tunery elektryczne? 

W szerokiej ofercie stacjonarnej i internetowej dostępne są produkty, które różnią się między innymi pod względem:

  • ceny,
  • wielkości, 
  • jakości wykonania,
  • funkcji dodatkowych. 

Zaawansowane technologicznie tunery mogą być wyposażone w wiele przydatnych rozwiązań, w tym choćby w:

  1. tryb pracy auto 

W przypadku tego rodzaju trybu urządzenie rozpoznaje strojoną strunę bez pomocy użytkownika. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia strojenie, ale w przypadku mocno rozstrojonego instrumentu może przysparzać nieco trudności.

  1. tryb pracy chromatyczny

Tego rodzaju funkcja sprawdza się dobrze w przypadku sprawdzania nie tylko pustych strun, ale również dźwięków na progach. Tuner gitarowy jest jednak bardziej czytelny dla użytkownika i prostszy w obsłudze. 

  1. obniżanie stroju typu FLAT lub DOUBLE FLAT 
  2. stroje alternatywne OPEN D, E, G czy A.

Jakie inne metody strojenia można i warto stosować?

Jedną z metod alternatywnych do strojenia gitary z elektrycznym tunerem jest metoda 5/4 progu. Jest ona dość przejrzysta i logiczna oraz zwykle stosowana jest w szkołach muzycznych i omawiana w podręcznikach. Nie jest to jednak metoda zbyt precyzyjna. Wielu muzyków stosuje również strojenie metodą pustych strun na tak zwane ucho. Warto jednak pamiętać, że istnieją znaczne różnice pomiędzy strojeniem naturalnym i temperowanym, a więc tego rodzaju metoda nie jest zalecana w przypadku strojenia całego instrumentu. Może być ono stosowane jako tak zwana metoda awaryjna, która służy doraźnemu nastrojeniu pojedynczej struny. W przypadku awarii tunera elektrycznego można stosować również strojenie gitary elektrycznej metodą kombinowaną. Jest ona stosunkowo szybka i prosta, a co ważne nie wymaga wybitnego słuchu i nie jest obarczona kumulującymi się błędami. Co ciekawe, efekty osiągane w przypadku strojenia gitary w ten sposób są bardzo dobre i porównywalne z tymi, które uzyskuje się w przypadku metody z użyciem tunera elektrycznego.   

Partnerem artykułu jest musicaudio.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj