Praca fotografa nie jest zajęciem, które może wykonać każdy. Nie wystarczy doskonała umiejętność sprzętu do fotografowania. Na prace fotografa składa się wiele elementów, jak choćby wyczucie estetyki, wiedza o wpływie światła na barwy, czy dobra ekspozycja kolorów i fotografowanych elementów. Niejednokrotnie fotograf musi wykonać wiele podobnych ujęć, aby zdobyć to pożądane, a na koniec dokonać obróbki, dzięki której fotografia nabierze unikalnego charakteru.

Jak wykonać obróbkę zdjęć?

Nie jest tajemnica, że przed wydaniem klientowi albumu, czy publikacją końcowych zdjęć, podlegają one obróbce. Nie należy też do rzadkości, że świetnie uchwycony moment nie ma wystarczająco wyrazistych kolorów, światło padało akurat w sposób, który niekoniecznie ma zostać uwidoczniony w efekcie końcowym lub na drugim planie znalazł się nieproszony gość.

Żeby nie przekreślać mimo wszystko dobrze rokującej fotografii, można poddać ją obróbce z wykorzystaniem programu graficznego. Choć rynek obfituje w tego typu narzędzia, to profesjonaliści z reguły wykorzystują w tym celu Lightroom. Jest to produkt marki Adobe, który cieszy się sympatia zarówno fotografów, jak i grafików, ale także zrzesza szerokie grono amatorów, poprawiających wygląd zdjęć do prywatnych kolekcji.

Lightroom jest narzędziem wyposażonym w wiele funkcjonalności o szerokim zastosowaniu. Jednak w tym miejscu, dla wielu osób mogą pojawić się przeszkody, wynikające z braku wiedzy nie tylko o obsłudze programu, ale także o poszczególnych parametrach, które należy zmienić w odpowiedni sposób, by osiągnąć oczekiwany efekt. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z Lightrooma. Dostępne są bowiem gotowe presety, które umilą i usprawnią proces obróbki zdjęć.

Jak usprawnić obróbkę zdjęć? Gotowe presety

Do Lightrooma możemy zaimplementować gotowe presety, które zapisaliśmy przy okazji robienia jednego ze swoich projektów. Jednak nadal będzie to dość okrojona baza możliwości i z całą pewnością nie zawsze ustawienia pasujące do jednej fotografii, będą odpowiadały innej.

Jak więc rozwiązać kwestię usprawnienia obróbki zdjęć przy pomocy gotowych presetów do Lightrooma?

Wystarczy zakupić zestawy gotowych presetów, których kompozycje podzielone na kolekcje możesz dopasować w zależności od potrzeby chwili. Ceny gotowych presetów różnią się w zależności od źródła, z którego zamierzasz je kupić. Możesz jednak z powodzeniem dostać na rynku gotowe presety Lightroom w niskich cenach i świetnie wykonane.

Ważne – kupując gotowe presety do Lightroom zwróć uwagę na ich kompatybilność ze starszymi wersjami programu. Format zapisu presetów może być bowiem niezgodny ze starszymi wersjami i jeśli taką właśnie posiadasz, presety do najnowszej wersji nie przydadzą Ci się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj