Nie każdy Polak zdaje sobie sprawę z ilu rodaków może być dumny. Niestety często widzimy osiągnięcia innych narodów, a własnych nie zauważamy,, bądź bagatelizujemy. Warto jednak zorientować się z jakich osiągnięć Polacy mogą się cieszyć. Dziś przedstawimy listę polskich noblistów.

Niektórych może zadziwić ilości osób o narodowości polskiej, którzy zdobyli nagrodę Nobla z dziedziny literatury.

Pierwszą taką osobą, która zdobyła sukces dzięki swoim powieścią jest Henryk Sienkiewicz, który tworzył w języku polskim. Nagrodzony został w roku 1905 za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu”. Jeden z jurorów stwierdził, że Sienkiewicz to „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”, a sam laureat powiedział, że choć Polska uznana jest za zmarłą, to jego nagroda udowodniła, że to nie prawda i pokazała siłę Polaków. Jego wypowiedzi napełniały rodaków duchem walki.

Kolejną osobą w kolejności, która zdobyła tą prestiżową nagrodę w tej samej dziedzinie, jest Władysław Reymont. Historia tego sukcesu nie jest jednak tak szczęśliwa jak sukces Henryka Sienkiewicza, bowiem autor „Chłopów” z powodu tego, że został nominowany do niej u kresu swojego życia, nie potrafił się nią cieszyć. Laureatem ogłoszony został 13 listopada 1924 roku, lecz sam ze względu na swój stan zdrowia nie mógł udać się do Sztokholmu. Mimo tego, że jego samego ogarnęła gorycz, świat dalej wspomina to osiągnięcie jako wielkie wyróżnienie dla polskiej literatury, a powieść „Chłopi”, dzięki której Reymont dostał Nobla, dalej jest chętnie czytana.

To jeszcze nie koniec listy polskich laureatów, którzy dostali nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Następną osobą, która mogła szczycić się tym wielkim wyróżnienie jest Czesław Miłosz. 10 grudnia 1980 roku pisarz ten nagrodzony został za swoją twórczość. Dopiero dzięki tej nagrodzie o Miłoszu stało się głośno w Polsce, był to bowiem poeta żyjący na emigracji w USA. Zauważono, że przyznano mu ten zaszczyt w roku powstania Solidarności i stwierdzono, że był to znak poparcia zmian zachodzących w Polsce. Miłosz podczas ceremonii wręczenia nagród sam stwierdził, że jego twórczość jest „zwrócona ku historii, zawsze aluzyjna, wiernie towarzyszyła i towarzyszy ludziom w trudnych chwilach”.

Żyjąca mniej więcej w tych samych czasach co Czesław Miłosz, Wiesława Szymborska również wysławiła swój kraj dzięki swojej twórczości literackiej. Ta wybitna poetka w roku 1996 zapisała się na liście polskich noblistów za „poezję, która z ironiczna precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Warto zwrócić uwagę na to, że jest to pisarka, która wstydzi się swojej przeszłości i wierszy, które wysławiały socjalistyczną rzeczywistość . Na szczęście jej następne utwory to przykład wspaniałego pióra moralizującego, które przy pomocy ironicznych słów pokazuje wagę tematu, który zostaje podjęty w danym wierszu.

Listę polskich noblistów w dziedzinie literatury zamyka Olga Tokarczuk.

Jest to współczesna pisarka, która zdobyła tą wspaniałą nagrodę w 2018 roku, jednak odebrała ją 10 grudnia 2019 roku, a została nią zaszczycona za  „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Nadal czekamy na jej kolejne powieści, które na pewno również będą tak zachwycające jak te poprzednie.

Jednak Polacy nie tylko dzięki pisaniu dostają Nobla. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób narodowości polskiej, która została laureatem nagrody Nobla aż dwa razy, jest Maria Skłodowska-Curie. To pierwsza polska noblistka, która pojawiła się na ceremonii w Sztokholmie w 1903 i w 1911 roku. Dziedzina, która pozwoliła jej osiągnąć tak wielki sukces to w 1903 fizyka, a w 1911 chemia. Pierwszą zdobyła wraz z mężem Piotrem Curie oraz Becquerelem za prace nad promieniotwórczością, a drugą za rozwój chemii, za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych. Dzięki odkryciom polonu i radu nie tylko rozwinęła się nauka, ale również Skłodowska rozsławiła Polskę.

Polska może pochwalić się jeszcze dwoma noblistami, którzy otrzymali pokojową nagrodę Nobla.

Pierwszy to były prezydent Rzeczpospolitej Polski, Lech Wałęsa, kojarzony głównie z Solidarnością. W roku 1983 został nagrodzony za walkę o wolną Polskę. 10 grudnia w Oslo nagrodę odebrała jego żona, Danuta Wałęsa, ze względu na to, że władzę nie wydały mu paszportu. Drugi laureat w tej dziedzinie to Józef Rotblat. Wraz z Konferencją Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych został nagrodzony w 1995 za walkę ze zbrojeniami jądrowymi na świecie.

To już wszyscy polscy nobliści. Liczymy jednak na to, że pojawią się kolejni. Nie powinniśmy jednak zapominać o tych poprzednich, ze względu na to, że to oni przyczynili się do rozsławienia naszego narodu na całym świecie.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj