Bibliofil z krwi i kości stwierdzi, że jest mnóstwo zalet czytania książek, od tych czysto pragmatycznych po idealistyczne. Nie ulega wątpliwościom, że problem czytelnictwa współcześnie dotyka wielu państw europejskich, niemniej Polska znajduje się na szarym końcu tej niechlubnej listy. Powinniśmy zatem codziennie uświadamiać społeczeństwo jakie są najważniejsze zalety czytania książek.

Po prostu rozrywka

Książka to coś więcej niż zlepek setek kartek papieru zwieńczonych kolorową okładką. Każda lektura to tak naprawdę osobny wątek w życiu każdego odbiorcy. Powieści są efektem ciężkiej pracy autora oraz chęci zwrócenia uwagi czytelników na pewien problem. Dobrze jest więc myśleć, że każda lektura jest swoistym dzieckiem autora, wydanym na świat, aby poruszyć odbiorców.

Umberto Eco powiedział kiedyś, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”. To pierwszy argument przemawiający za czytaniem. Powieści dostarczają nam wielu wrażeń, które pozostają w naszej pamięci miłe wspomnienia. Książka to po prostu rozrywka, a jej lektura to idealny przepis na wolny czas.

Podobnie jak w kinematografii, na dany rok przypada kilka głośnych premier powieściowych, które w krótkim czasie lądują na liście bestsellerów New York Times’a. Na niejednej domówce, imprezie rodzinnej czy spotkaniu w gronie znajomych poruszane są tematy aktualnych dzieł, które mają wpływ na kulturę masową. Chcesz brać udział w takiej dyskusji? Zacznij czytać książki! Dzięki wspólnemu tematowi, jakim jest miłość do literatury często zawiązują się ciekawe znajomości, które mają niebagatelny wpływ na nasze życie towarzyskie, a czasem nawet zawodowe.

Rozwój, rozwój, jeszcze raz rozwój

Dlaczego warto czytać książki? Ponieważ dzięki nim wzbogacamy samych siebie. Lektury kształtują wyobraźnię, inspirują i poszerzają nasze horyzonty. Wartościowe powieści pomogą nam w wysławianiu się, przez co zyskamy pewność siebie w pracy, na licznych wystąpieniach i imprezach towarzyskich. Czytanie wpływa na naszą percepcję, umiejętne formułowanie sądów, opinii i komentarzy. Książki pomagają nam nabrać dystansu do świata oraz do siebie, pomagają nam spojrzeć na ważne kwestie pod różnym kątem. I w końcu, literatura kształtuje naszą osobowość i poglądy na otaczającą nas rzeczywistość.

Ponadto czytanie książek poprawia naszą pamięć. Podczas lektury powieści musimy zapamiętywać mnóstwo imion bohaterów, ich charaktery, historie oraz wątki, przez co nasz mózg pozostaje w dobrej kondycji. Nie można zapomnieć również o kształceniu poprawnej pisowni.

Warto mieć świadomość, że dzięki powieściom, zwłaszcza kryminalnym jesteśmy w stanie rozwinąć zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

Źródło wiedzy

Kolejnym argumentem dla tezy, że warto czytać książki jest fakt, że możemy się z nich po prostu wiele dowiedzieć. Współcześnie chcąc uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytanie bez zastanowienia wpisujemy daną frazę w wyszukiwarce internetowej, podczas gdy książki są często niepodważalnym i najlepszym źródłem wiedzy. Przykładowo reportaże dostarczają nam rzetelnych informacji na wybrany temat, w dodatku z ciekawym opisem odautorskim.

Czytajmy książki! Dzięki nim żyje się po prostu lepiej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj